Draga mama, ako planiraš da dojiš, bilo bi dobro da se informišeš o nekim promenama koje će ti trudnoća doneti, a posebno da se informišeš o svemu što dojenju prethodi, ali i o svemu što dojenje jeste i može biti.
Ako si uplašena, menja ti se raspoloženje kao na rolerkosteru, ne znaš šta te čeka, niti kakva ćeš mama biti – ne brini, to je sve normalno i bićeš sjajna!
Za sada, pročitaj ove osnovne informacije koje sam ti pripremila o promenama koje će zadesiti tvoje telo kako bi se pripremilo za ulogu mame, sa akcentom na dojenje.
Promene u prvom i drugom trimestru
Dojke će početi da ti rastu i menjaju izgled i oblik već u prvom trimestru trudnoće. Te promene će trajati tokom čitave trudnoće, a vidljivo će se menjati i areole (krugovi oko bradavice) koje će preći u tamniju nijansu nego inače.
Može da se desi da ti krajem prvog ili u prvom delu drugog trimestra curka neka tečnost iz bradavica, ili bilo kad kasnije do kraja trudnoće. Nemoj da te to plaši: to je kolostrum, tj. prvo mleko. Ta tečnost je žućkasto-narandžasta i znatno gušća od zrelog mleka (onako kako ga zamišljaš). Ako ti tokom cele trudnoće ne iscuri ni malo, nemoj ni to da te plaši – i to je sasvim normalan scenario.
Da znaš još nešto važno: ne obaziri se na zastarele savete da treba da mažeš nečim i pripremaš bradavice, da trljaš peškirima ili bilo šta slično. Tvoje telo se samo priprema, kao i tvoje bradavice i dodatna asistencija nije potrebna. Bradavice imaju svoj prirodan, specifičan i za svaku mamu jedinstven miris koji će tvoja beba prepoznavati i to ne treba narušavati nikakvim preparatima. Dojke dalje od bradavica i areola možeš mazati i negovati kako to uobičajeno činiš (znam da se brineš da ćeš dobiti strije).
Veličina grudi ne utiče na dojenje
Ako imaš male grudi, to ne znači da nećeš imati dovoljno mleka. Veličina grudi ne utiče na produkciju mleka, to je jedan od brojnih mitova o dojenju. Možda ćeš samo morati češće da dojiš jer ćeš imati manje „skladište“ za količinu koja je potrebna bebi. Isto tako, ako imaš velike grudi, to ne znači da će se tvoja beba kupati u mleku. Zapravo, sve zavisi od bebe. Koliko njoj treba, koliko sisa, toliko će se mleka u tvojim dojkama i praviti.
Ako imaš ravne ili uvučene bradavice, treba da znaš da takođe možeš sasvim normalno da dojiš. Različiti oblici i izgledi dojki, bradavica, veličine bradavica i areole, boja – sve je to normalno i sve je prirodno.
Kolostrum – prva vakcina
Kad se budeš porodila, zapamti da je mnogo važno da tvoja beba sisa ono prvo mleko koje smo pominjali – kolostrum. To je bebina „prva vakcina“. Kolostrum sadrži antitela koja bebi daju pasivni imunitet. Ima ga veoma malo, ali to je normalno, pogotovo prvi dan kada ga ima po par kapi za svaki podoj. Bebin želudac je svakako veoma mali prvih dana i raste postepeno, kao i količina tog kolostruma. Ako ti neko sugeriše da beba u prva tri dana treba da dobije 30-50 ml po podoju, znaj da je to još jedna zabluda o dojenju, jer je i sam bebin želudac mnogo manjeg kapaciteta.
Nemoj da brojiš mililitre i sate između podoja, već doji kad god beba želi! To se zove “dojenje na zahtev”.
Fiziološka prepunjenost dojki
Otprilike oko 3. dana mleko će krenuti da ti nadolazi u znatno većim količinama i to će trajati bar do 8. dana. Tada će biti i mnogo više mleka nego što bebi treba i to se zove fiziološka prepunjenost dojki. To je taj period dok tvoje telo ne shvati koliko bebi u stvari mleka treba i ne reguliše svoju produkciju. Mnogo je važno da ti beba u tom periodu sisa na zahtev i koliko želi.
Inače, dojenje je u prvim danima i nedeljama veoma važno i za involuciju materice i regulaciju postpartalnog krvarenja. Oksitocin, hormon koji je zadužen za refleks otpuštanja mleka, izaziva i kontrakcije materice kojima se ona postepeno vraća u svoje prvobitno stanje. To može da bude i malo bolno i neprijatno, i da traje tokom celog podoja, pa čak i 20ak minuta kasnije, ali je najprirodnije moguće i nije ništa strašno.
Kada se reguliše produkcija mleka i prođe period fiziološke prepunjenosti, posle će sve teći glatko. Najvažnije je da se dojke redovno prazne i mleko će se redovno proizvoditi.
Majčino mleko – savršena hrana za bebu
Bilo bi dobro da tvoje mleko bude jedina hrana bebi prvih pola godine njenog života. Zašto je to važno? Majčino mleko ima optimalan balans masti, proteina, vitamina, minerala, antitela i drugih sastojaka neophodnih baš tvojoj bebi. Istina je: tvoje mleko je savršeno baš i samo za tvoju bebu. Ono joj obezbeđuje pravilan rast i razvoj.
Inače tvoje mleko sadrži preko 85% vode i nema potrebe da detetu dodaješ vodu sve dok ona isključivo sisa. Dojenjem joj toliš i glad i žeđ. Ne samo to: pružaš joj sigurnost, utehu, utočište i pomažeš da prebrodi period prilagođavanja životu u spoljnom svetu, van topline i sigurnosti tvoje materice.
Pisaću ti još, da te dobro pripremim…
Prati nas na instagramu! https://www.instagram.com/yomama.store/